Rozprávka o Jezersku

Kde bolo tam bolo, bola raz dedinka na Slovensku zvaná Jezersko.

Kde bolo tam bolo, bola raz dedinka na Slovensku zvaná Jezersko.

Že ste ako verní Slováci vôbec netušili, že taká dedinka na Slovensku existuje – však? Väčšina ju zaradí maximálne do Čiech niekde medzi Jizerské hory. Na doplnenie – existuje v Európe ešte jedno Jezersko – ale v Slovinských Alpách.

Bola schovaná v jednom z najzabudnutejších, ale najkrajších kútov Slovenska – na Zamagurí - rozhraní medzi Tatranským národným parkom a Pieninským národným parkom.

Ešte, že tie Pieniny a Dunajec s plťami. Vtedy to už dokážeme zaradiť na mapu. Takže Dunajec je z tejto chaty 15 km vzdialený, čakajú Vás tam pltníci so svojimi rozprávkami o mníchovi Cypriánovi a teraz už aj nový film o Cypriánovi. Nástupištia na plte sú od dedinky Majere až po Červený Kláštor. Cena za jednu osobu cca 200 -250,- Sk . Auto treba nechať na parkovisku pri nástupišti a po cca 2 hodinovej plavbe na plti sa späť môžete vrátiť buď prechádzkou cca 2 hodiny popri Prielome Dunajca, alebo sa nechať odviesť malými mikrobusmi na vaše parkovisko. Konský záprah Vás privezie aspoň k reštaurácii a k autobusom. Je to romantika.

Jezersko vzniklo v 17. storočí ako usadlosť šoltýsov.......... dodnes je meno Šoltýs v okolí veľmi rozšírené a i na Slovensku v lyžiarskom svete dobre známe. Jezersko 21. storočia má asi 100 stálych obyvateľov, väčšinou starších ľudí, ale vďaka našemu šikovnému starostovi /aj keď už starostom nie je/ rmáme nádej, že nevymrieme, má 9 malých a čiperných detí.

Poznáte niekoho v meste, kto má takú krásnu rodinu? A predstavte si, nikdy som nevidela ani starostu ani jeho manželku nariekať, alebo sa sťažovať, nikdy neboli v strese a sú úplne spokojní, deti rastú ako z vody, sú múdre a šikovné, pečú koláčiky, pomáhajú si navzájom – no nezdá sa vám, že je to rozprávka?

Kedysi v Jezersku žili viacerí gazdovia, ktorí chovali kravy, ovce, vlastnili veľké lúky a lesy. Poctivo a tvrdo pracovali na svojom gazdovstve od rána do večera. Vďaka bohu ešte ich niekoľko ostalo i dnes – Harabinovci, Vnenčákovci, Pisarčíkovci – takže vďaka nim viem ako chutí čerstvo nadojené mlieko – úžasné – domáci tvaroh, domáce maslo, čerstvé hovädzie mäso z domáceho býka a iné tu absolútne normálne domáce produkty – pre nás mešťanov – ekologické biopotraviny.

To sme to dopadli. Všetko čo bolo a ešte stále je normálne, sa v meste stalo niečim exotickým – bio – ekologické – a podobné inteligentné výrazy – na veci, ktoré boli tisícročia normálnym základom ľudského prežitia. Ak máte záujem počas Vášho pobytu na chate o čerstvé mlieko, spojte sa s pani Harabinovou, alebo starostovou manželkou, radi Vám budú mlieko dodávať 1l stojí cca 20,- Sk – konvička je v kuchyni.

V Jezersku a na Zamagurí má veľkú tradíciu ovčiarstvo. Na každej lúke môžete stretnúť baču so svojimi ovečkami a pastierskymi psami. Pred tými mám veľký rešpekt, lebo naozaj strážia.

Takže na prechádzke radšej košiar zoširoka obíďte hlavne ak tam nie je bača, alebo honelník. Ak tam sú, tak máte možnosť si dohovoriť čerstvý ovčí syr, bryndzu alebo žinčicu. Ak nie u nich tak určite u nášho starostu, ktorý okrem 9 detí má aj 70 oviec. Čerstvý ovčí syr na terase – balada.

To čo mňa pritiahlo do Jezerska, o ktorom som do roku 2001 ani netušila, že existuje, je nerušená a pokojná atmosféra dediny, kľud a vôňa jezerských lúk, nádherná šťavnatá zeleň, bylinky, hríby, čučoriedky a maliny, lesné jahody priamo pod oknami. Nádherné lúčne kvety, majestátne lesy, náš krásny potok a prekrásne drevenice, či staré, alebo novopostavené.

Tu mám pocit, že som doma. Možno viac ako tam kde naozaj bývam. Najbližšie mesto – Stará Ľubovňa alebo Kežmarok. Každé min. 40 km vzdialené. Pre bežný život určite trochu nepraktické. Pre dovolenku a vystresovaného človeka – fantázia. Nedolieha sem žiaden vplyv mestskej civilizácie, po dvoch dňoch ste úplne mimo času – len prosím vypnite mobil. Signál T- Mobilu už dorazil aj sem. A už ani Orange nedá pokoj.

Pokračujme radšej v rozprávke. Musím vám povedať, že v Jezersku sa nezotmieva, ale skrčmieva sa. Je to tak medzi 17.00 – 20.00 hod. keď treba povinne navštíviť krčmu . Je veľmi pekná s dreveným nábytkom, krbom a základným pivovým a poldecovým sortimentom. Stretnete tam i našich domácich mládencov no hlavne nášho dedinského maskota – Džemena. Džemen je džemen. Inak sa volá vraj Jozef. Jeho história je hodná románu. Je niečo medzi dedinským bláznom, bratislavským Schöne Nácim, bezdomovcom, travestitom, zbožným človekom, prešibanou potvorou, pouličnou zábavou a niečím čo keď sa pominie, bude Jezersku veľmi chýbať. Určite ho spoznáte s jeho nenapodobiteľným smiechom , zanedbaným výzorom, sedí kým sa dá v krčme a bude vám ručičky bozkávať a žehnať ak mu zaplatíte pol deci. Zvyšok story o Džemenovi radšej osobne.

Život v Jezersku a jeho ľudia mi potvrdili, že život sa všade opakuje, a na to, aby ste mohli zažiť život vo všetkých jeho podobách netreba vždy byť v meste. I táto malá dedinka pri dostatočnom poznaní vám ukáže všetky farby – plusy i mínusy ľudského života.

Letná rozprávka v Jezersku teda spočíva v krásnych prechádzkach po okolí, musím upozorniť, že z našej chaty na koniec dediny po ceste sú to asi 4 km a trvá to asi hodinku – na konci dediny sú vleky, preto pre lyžiarov radšej autom, aj keď v zime je problém s parkovaním.

Po cestičke pred chatou sa po značkách dostanete k Jezerskému jazeru. Od toho názov Jezersko. Je to zvláštne jazero s tajuplnou atmosférou. Kúpať v ňom sa neodporúča, je plytké, ale s bahnitým dnom. Ryby v ňom nežijú. Je tak trochu ako zakliate – tak aspoň na mňa pôsobí. Pri veľkej tatranskej kalamite nám aj pri jazere vykácalo dosť stromov, dúfam, že sa ich podarí odstrániť.

Pri prechádzkach v lese treba dávať pozor. Je tam dosť zveri. jelene, líšky, srnky stretnete bežne. Z okna kuchyne pozorujem veveričky. Lúky v okolí sú často mokré, lebo na nich vyvierajú pramene. Čo ma obzvlášť teší - často tam vidím salamandru škrvrnitú – dôkaz zdravého a čistého prostredia. Dúfam, že to všetko neznie ako zo sladkého románu, ale je to pravda.

Hlavnou činnosťou, ktorú tu mám rada je v lete zbieranie byliniek na Gitkin čaj . Čaj nájdete u mňa v kuchyni, určite ho ochutnajte, nie je treba ho sladiť ani inak prichucovať, rýchlo si zvyknete na jeho lúčnu chuť. Obsahuje všetko čo jezerské lúky ponúkajú. Ako mi Gitka povedala, známy profesor z bratislavskej prírodovedeckej fakulty sa jej spýtal načo vlastne bylinky zbiera a triedi, keď tu stačí zobrať kosu a skosiť – lúky sú tu číre zdravie. Takže dýchajte zhlboka a kochajte sa .

Bylinky a lúky sú to čo ma sem pritiahlo, keď som som sa liečila po operácii v roku 2001. Hlavne to mi pomohlo, že dnes som zdravá a môžem vám rozprávať túto rozprávku.

Lesnými plodmi ma zásobuje hlavne Džemen, ktorý v lete poctivo zbiera čučoriedky, hríby a maliny. Jeho balenie nie je najromantickejšie, ale nemusíte sa báť a môžete spokojne od neho ponúkané produkty kúpiť. Niekedy lesné plody ponúkajú i naši rómsky susedia, ktorých tu zopár máme. Tiež nemusíte mať strach, nie sú agresívni a môžete spokojne kúpiť čučoriedky i od nich ak máte záujem. Ak nie tak ich len kľudne pošlite preč, že nemáte záujem.

Viem, že na to nie sme vždy zvyknutí, ale je to ich zdroj obživy, takže mi nevadí ak mi ponúknu čučoriedky a rada si kúpim ak potrebujem. Zvyknem si ich zavariť tu na chate, ak nájdete poháre, môžete si tiež zavariť. Lekvár alebo kompót. Keď som veľmi lenivá, tak si ich len zamrazím, ale Vy musíte stihnúť ich zamrazené doviezť domov. Možno ešte nájdete izolačnú tašku z Lidlu, môžete si ju pokojne vziať. Čučoriedky sú No. 1 pre všetky potiaže s trávením, očami a celkovú očistu tela. Takže ak ste na chate v čase keď dozrievajú, tak sa snažte ich konzumovať čo najviac. Ja ich mám rada s tvarohom a cukrom, alebo ako kokteil. Ponorný mixér je v kuchyni.

Moje najväčšie hobby je zbieranie hríbov. Rastú tu masliaky, kozáky úplne nádherné – s tmavooranžovými hlavičkam, dubáky ak máte šťastie, rýdziky a mnohé iné. Samozrejme Vás prosím, aby ste zbierali, len keď ich dobre poznáte. Ak si nie ste istí, tak ich radšej nekonzumujte. Jedovaté tu rastú určite. Keď sme už pri jede – tak prosím pri prechádzkach pozor na hady. To je moja jediná hrôza, zatiaľ som ich nestretla, ale určite tu sú. Protijed na uštipnutie zmijou je v ľadničke aj s injekciou.

Ja sa najradšej prechádzam po lúkach v gumených čižmách – má to dve výhody – lúky sú často mokré od rosy no a tie čudné tvory, ktoré neznášam, mi nemôžu ublížiť. Čižmy sú určite na chate - tak ak Vám pasuje veľkosť, kľudne si ich požičajte. Suším hríby buď na peci, večer je dobré trochu prikúriť, aby sa usušili, kým pôjdete domov, alebo vonku ak nefúka a nie priamo na slnku.

Leto a jeseň sú moje najkrajšie obdobia v Jezersku – neviem sa dosýta vynadívať na tú úžasnú zeleň. Rada by som Vám však odporučila i nejaké výlety. Takže okrem nevyhnutnej návštevy Červeného Kláštora a pltiek, máte možnosť navštíviť Ľubovniansky hrad, je veľmi zaujímavý a pri ňom ležiaci Skanzen dreveníc.

Po ťažkej výletnej námahe určite navštívte Salaš Frank pri vjazde do Starej Ľubovne na ľavej strane – podľa mňa je to najlepší slovenský salaš s najväčším výberom slovenských špecialít – bryndzové halušky na všetky variácie, bryndzové pirohy – múčne mixy no proste super. Ceny veľmi prijateľné, rýchla obsluha, štýlové prostredie. Návšteva stojí za tú cestu.

Mojim najväčším favoritom na výlet je vždy návšteva OSTURNE. Je to dedina, ktorá sa nachádza za kopcom v Jezersku, ale autom musíte ísť do Spišských Hanušoviec a tam odbočiť vľavo na Veľkú a Malú Frankovú /rodné dediny všetkých Čarnogurských/ a Osturňu. Osturňa je UNESCO-m pamiatkovo chránená dedina, ktorá má veľmi mnoho starých zachovalých i menej zachovalých dreveníc.

Osturňa je veľmi dlhá potočná dedina asi 7 km, dajte si námahu ísť až na koniec do Gecemanskej záhrady, tam na konci sa viete otočiť, aj keď je cesta nie veľmi dobrá. Ak máte ale veľmi nízky podvozok, tak radšej nie. Tak choďte aspoň potiaľ čo vedie asfaltka. Pokochajte sa v kráse dediny, v diaľke uvidíte Ždiarsku Vidlu a pri Kríži hore zastavte a pozrite si masív Tatier. Krása. Ak pôjdete do Osturne pri Veľkej Frankovej naľavo je Syráreň – PD Goral, kde si môžete kúpiť bryndzu, zákvas, čerstvý balený kravský alebo ovčí solený syr. Predaj je priamo v administratívnej budove družstva.

Ak sa napriek tomu budete nudiť, a zatúžite po civilizácii, tak prosím nezabudnite navštíviť Kežmarok – dva krásne kostoly, hlavne ten malý a zvonku nenápadný biely kresťanský kostol. Vnútri sa nachádza skvost slovenskej histórie – drevený maľovaný nádherný kostol. Levoča je tiež vzdialená len asi 40 km a o niečo ďalej je Spišský hrad, ktorý ak ste ho nevideli, tak určite túto pýchu Slovenska treba navštíviť. Vrbov má termálne kúpalisko – celoročne otvorené, v Poprade nájdete Aquacity no a Tatry si treba tiež pozrieť aj keď po kalamite je príroda dosť zdecimovaná. Golfisti majú v Tatranskej Lomnici dobré golfové ihriská.

Všetky tieto výletné miesta zvládate autom v pohode počas jedného dňa a sú veľmi zaujímavé.

Zimná jezerská rozprávka je naozaj rozprávka . Pokiaľ bude snehu tak ako v roku 2005/6, ale i inokedy tak ako ja hovorím je to zimný gýč, ale úžasný. Ako z rozprávky Josefa Ladu. Sneh a drevenice nádherná obloha – no paráda. Pozrite si pár fotiek. Jezersko má na konci dediny svoj vlastný vlek prepojený s Bachledovou dolinou – Ski Jezersko - dlhé zjazdovky takže verím, že si dobre zalyžujete.

Je dobré ak sa niekto z Vás obetuje a odvezie vás ku vleku, lebo ak prídete neskoro, zle sa tam parkuje.

Ďalšie super lyžiarske stredisko nájdete s Spiškej Starej Vsi oproti hotelu ELAND. Je dobre upravené aj pre menej náročných lyžiarov, osvetlené s nočným lyžovaním. Hotel ELAND môžem len odporúčať a po lyžovačke máte tam možnosť navštíviť vitálny svet s bazénom, saunami a fitness centrom. Dá sa tu najesť a dať si dobrú kávičku.

V okolí sú i menšie vleky – v Spišských Hanušovciach, pri Vojňanoch, alebo na poľskej strane okolo vodnej nádrže Niedznica.

Práve som spomenula Poľsko. Takže výlety do Zakopaného i Nowého Targu môžem len odporučiť. Zakopané je ďalej - asi 60 km, ale tam nájdete všetko čo moderné turistické centrum má od reštaurácií, obchodov, veľkého trhoviska so širokou škálou ponuky otvorené každý deň . Nowy Targ je asi 30 km vzdialený, trhy sa tam konajú každý štvrtok a sobotu doobeda. Sortiment rozmanitý a lacný. Dobre sa však nakupuje i priamo v centre v meste Nowy Targ.

Takže milí moji ešte raz vitajte v Jezersku, oddýchnite si, dúfam, že sa Vám bude páčiť a znovu nás navštívite, alebo pošlete svojich známych. Prijmite všetko čo chata poskytuje, ale prosím s citom, rada by som tu dožila na svoje staré kolená.

V rozprávke sa nefajčí a preto by som Vás pekne prosila v chate nefajčiť, len na terase, alebo na balkóne. Nielen kvôli dymu, ale ako viete drevo horí dosť rýchlo.

Už som Vám myslím narozprávala dosť, takže zazvonil zvonec – hociktorý čo visí na hrade a rozprávky je koniec. Nie naozaj – Vy si túto rozprávku užite aspoň tak akosi ju užívam ja.

Krásny a príjemný pobyt a oddych Vám želá

Valika , Zuzka a Diana